تازه ها: .
صفحه اصلی آشنایی با شخصیت ها الحاج شیر محمد آخوند زاده


الحاج شیر محمد آخوند زاده

نوشته شده توسط: مدیر سایت

شرح مختصر از زندگی نامه و بیوگرافی الحاج شیر محمد آخند زاده.

نامبرده از خاندان مذهبی و مشهور هلمندی است که در تاریخ این ولایت مخصوصاً در منطقه زمین داور، کجکی و موسی قلعه از سابقه دیرینه ای بر خوردار می باشد. پدر وکاکایشان مرحوم شهید الحاج محمد نسیم آخند زاده شخصیت مشهور جهادی ولایت هلمند همچنان شهید الحاج عبدالغفار آخند زاده در سابقه جهادی هلمند نقش مؤثر و ماندگاری داشته اند که در مجموع مردم ولایت هلمند با سابقه کاری و فعالیت های دینی فرهنگی و جهادی این خاندان آشنایی دارند.

مرحوم محمد نسیم آخند زاده، چون از خاندان دینی و مذهبی و روحانی بود، طبعاً با معارف و تحصیل میانه خوبی داشت که نمونه آن تشکیل دار العلوم عالی در ولسوالی موسی قلعه در قریه شواروز در سال 1360 می باشد که در آن حدود 400 نفراز کسانی که دارای استعداد خوب بودند جذب شد.

و همچنین در قریه های ده بابا، لرگی، خواجه داد، تیزنی و نیچه نیز مدارس لیلیه برای طلاب علوم دینی جور شد که برای طلاب مدرسه غذا، لباس و کتاب نیز داده می شد.

الحاج شیر محمد آخند زاده:

شیر محمد آخند زاده فرزند ارشد مرحوم دگر جنرال الحاج محمد رسول آخند زاده است. وی در قریه نیچه از کاریز کنجک ولسوالی کجکی به دنیا آمد است.

خصوصیات فردی: نامبرده یک شخصیت فعال، پرتلاش و سخاوتمند است . ایشان در دوران تشکیل حکومت موقت از سوی آقای کرزی بعنوان والی ولایت هلمند انتخاب شد. وی پس از انتخاب به صفت والی هلمند در مرحله اول یک شورای قومی متشکل از بزرگان و متنفذین این ولایت تشکیل داده و در مرحله اول به امنیت ولایت هلمند بذل توجه نمود.

در مرحله دوم، توجه اصلی و اساسی ایشان به معارف معطوف شد و در زمان ولایت ایشان، برای نخستین بار (بعد از سقوط طالبان) در ولایت هلمند 3 باب مکتب دخترانه فعال شد که در آن بطور مجموعی 12000 دوازده هزار دختر به مکتب رفته و به درس و آموختن علم آغاز کردند.

در این وقت 260 نفر معلم زن نیز به وظیفه ای معلمی شروع کردند.

در زمان ولایت ایشان در مجموع 114000 شاگردان راهی مکتب شدند و در تقریباً دورترین نقطه ولایت هلمند مکاتب فعال و معلمین و شاگردان به درس و مکتب روی آوردند.

و در همین زمان 25 باب مکتب بطور اساسی جور و 13 باب مکتب دو باره باز سازی گردید.

دراین وقت روزنامه هلمند و همچنان مجله پگری به فعالیت آغاز نمودند. و نیز جمعیت فرهنگی بست در این زمان تشکیل شد.

قابل تذکر است: که از الحاج محمد رسول آخند زاده 6 فرزند باقی مانده که اسامی شان به قرار ذیل است.

1 – الحاج شیر محمد آخند زاده

2 – الحاج امیر محمد آخند زاده ( والی ارزگان)

3 – الحاج عبدالحی آخند زاده (وکیل مردم هلمند در ولسی جرگه)

4 – الحاج عبدالحق آخند زاده

5 – ضیاء الحق آخند زاده

6 – محمد داوود آخند زاده

شیر محمد آخند زاده فرزند ارشد مرحوم الحاج محمد رسول آخند زاده است که در سال 1380 در زمان حکومت موقت از سوی حامد کرزی به صفت والی هلمند مقرر گردید.

او در ابتدا یک شورای مشورتی قومی را تشکیل داد که توسط آن شورا عبدالرحمن صابر به صفت قوماندان امنیه، میرولی خان به حیث قوماندان فرقه 93 و محمدخان به صفت ریس امنیت ملی تعیین شدند.

والی هلمند در قدم اول توجه خود را به مسائل امنیتی ولایت و ولسوالی ها معطوف ساخت که در قدم اول امنیت در سرار ولایت هلمند و در دور ترین ولسوالی بر قرار شد.

در قدم دوم، والی هلمند به مسئله علم و دانش همت گماشت که تقریباً 14000 یک صد و چهار هزار شاگرد به صنوف درس رفتند و به تعداد 3 باب مکتب دخترانه فعال گردید. که در 12000 هزار دختر به درس مشغول شدند. در این دوره بطور مجموعی 1800 نفر معلمین مشغول تدریس شدند که از آن جمله 260 زن به صفت معلم در مکاتب مشغول تعلیم و تدریس گردیدند.

در کل ولایت بطور کل 216 باب مکتب فعال و تا حدودی زیاد از کشت مواد مخدر جلوگیری نیز بعمل آمده بود.

از جمله مکاتب که در زمان وی تعمیر شد، سه باب آن بطور عصری و پیشرفته ساخته شدند و 13 باب دیگر تحت بازسازی قرار گرفت.

در زمان او کارهای زیادی در بخش های مختلف زراعت، سرک سازی و برق کجکی نیز فعال گردید. به همین منظور حامد کرزی از فعالیت های او قدرانی کرده و طی تقدیر نامه از ایشان قدردانی بعمل آورد.

از جمله کارهای ایشان فعالیت مجدد فابریکه ها منجمله فاریکه تصدی بست بود که فعال گردید.

از جمله فعالیت های ایشان احداث 48 کیلومتر سرک و احداث 6 باب مکتب در ولسوالی باغران می باشد، و همچنین راه رفت و آمد اکثر ولسوالی ها با مرکز ولایت تا حد امکان تعمیر و فعال شد.

یکی دیگر از فعالیت های ایشان احداث یک استدیوم ورزشی عصری در مرکز ولایت، برای تقویت ورزش جوانان و علاقه مندان به ورزش می باشد که تا هنوز یکی از بهترین استدیوم های شهر لشکرگاه می باشد.

در بخش صحت:

در زمان ولایت شیر محمد آخند زاده 13 باب شفا خانه و تعداد زیاد کلینک ها جهت اراده خدامات صحی برای مردم،‌ آماده کار شدند. و نیز یک شفاخانه امیرجنسی بکار آغاز کرد.

و در سال 1384 به صفت سناتور انتصابی از سوی رئیس جمهور کرزی به مشرانو جرگه راه یافت.

خلص فعالیت ها و وظایف سناتور الحاج شیر محمد اخند زاده:

1 - مدت چهار سال و دو ماه بحیث والی ولایت هلمند

2 – سناتور انتصابی در دوره پانزدهم شورای ملی

3 – سناتور انتصابی در دوره پانزدهم شورای ملی

4 – فعلاً عضو شورای عالی صلح

5 – اشتراک فعال در تمام جرگه های که مربوط به امنیت و سرنوشت مردم افغانستان می باشد.

6 – اشتراک در تمام جلسات مهم و سر نوشت ساز

7 – تلاش در جهت حل مشکلات مردم، از تمام اقوام و قبایل، مانند مشکلات مردم در رابطه با امورات حکومتی و حل و فصل منازعات انفرادی و شخصی

8 – تلاش در جهت حل و فصل مشکلات محصلین در رابطه با مسایل تعلیمی و تحصلی شان و معرفی و ارجاع مراجعین به وزارت خانه های مربوطه.

اشتراک با دوستان:
اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (5)

 • پنجشنبه, ٢٣ دلو ١٣٩٣ | عبدالوکیل علیزی
  پدرش والی بود، کاکا اش والی بود، محمد نسیم اخندزاده کی کاکا اش است لوی درستیز افغانستان بود. تعداد متعلمین اناث در زمان ولایت وی ۱۹۰۰۰ بود. ادم خوب است کاش که پس به هلمند بر ګردد.
 • دوشنبه, ٣٠ سنبله ١٣٩٤ | سید هاشمی القادری
  االسلام عليكم ورحمت الله وبركاته .اين شهصيت بزرگوار واقعا خدمت گذار مردم است بسیاری از کارهاوفعالینهای چشم دید از این خاندان ثابت است از دوره جهاد افغانستان الی این تاریخ فعلی خداوند حفظ شان کند حکومت نباید از این چنین اشخاص چشم پوشی کند امانت را به امانت داران بسپارد....به امثال ایشان..واتوالامانات الی اهلها....
 • دوشنبه, ١١ عقرب ١٣٩٤ | داکترحکمت الله (سلطانی )
  محترمودوستانو دایوحقیقت دی چی نوموړی شخصیت دحوصلی اخلاق اوشجاعت خاوندسړی دی اودکارپه ډګری کښی یه دهلمندخلګوته ډیرزیاتی اسانتاوی رامنځته کړی دی اودبلی خوایه قومی تعصب لمنځه وړی وو اودوطن دبچیانوپه روزلوکښی یه ان دخپل اودبل داولادونوفرق ندی کړی نودهلمنداولسونه دمرکزی اداری څخه بیرته دنومړی دروند پیژندل سوی شخصیت غوښتنه کوی په احترام داکترحکمت الله (سلطانی)
 • دوشنبه, ١١ عقرب ١٣٩٤ | ناشناس
  سلام محترمودوستانوکلچی داشخصیت له هلمندنه لاړی نوهلمند کښی جنګ جګړی تاوتریخ والی قومی تعصبات اوزیات مشکلات رامنځته شوه نودمرکزی اداری څخه موغوښتنه داده چی نومړی شخصیت بیرته هلمندته ولیږی اوهلمنددقومی تعصباتواونوروبدبختیوڅخه خلاص کړی په احترم داکتر حکمت الله (سلطانی )

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما: