اخبار و حوادث هلمند خبرها سیاست و اقتصاد

امسال ۴۴۵ هزار تُن انگور در ولایت‌های هلمند و قندهار تولید خواهد شد

نوشته شده توسط مدیر سایت

حوزه جنوب – هلمند

اخبار
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۵/۶

 

امسال ۴۴۵ هزار تُن انگور در ولایت‌های هلمند و قندهار تولید خواهد شد

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری کشور از افزایش «بی‌سابقه»ی محصولات انگور در دو ولایت جنوبی هلمند و قندهار خبر داده است.

در اعلامیه‌ی این وزارت که امروز (شنبه، ۵ اسد) منتشر شده، آمده است که در سال جاری خورشیدی حاصلات انگور ولایت‌های هلمند و قندهار به ۴۴۴ هزار و ۹۶۵ متریک تُن خواهد رسید.

براساس اعلامیه، در حال حاضر در ولایت هلمند شش هزار و ۴۱۰ هکتار زمین و در ولایت قندهار ۲۷ هزار و ۳۲۵ هکتار زمین تحت کشت تاک‌های انگور قرار دارد.

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری گفته است که ۸۹ هزار و ۷۴۰ متریک تُن انگور از زمین‌های هلمند و ۳۵۵ هزار و ۲۲۵ متریک تُن انگور نیز از زمین‌های قندهار به‌دست خواهد آمد.

در اعلامیه‌‎ی وزارت زراعت آمده است که در حال حاضر در ولایت هلمند ۲۱ نوع انگور کشت می‌شود که ۶۰ درصد محصولات باغ‌های انگور این ولایت در خود هلمند و ۴۰ درصد دیگر آن به ولایت‌های زابل، غزنی، میدان‌وردک، نیمروز و کابل صادر می‌شود.

در ولایت قندهار نیز تاک‌های انگور با افزایش «بی‌سابقه» مواجه شده است. تاک‌های انگور در ولسوالی‌های ژری، میوند، دند، دامان، پنجوایی، خاک‌ریز و مرکز ولایت قندهار کشت می‌شود.

گردگ کشمش، شندل خانی، کشمش سرخ، توران، قلمک، سایبین سفیر، سایبین سرخ، عسکری، تندان، آیته، خیری غلامان، خال چینی و لعل از مهم‌ترین نژادهای انگور است که در ولایت قندهار تولید می‌شود.

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری گفته است که بخشی از محصولات‌ تاک‌های انگور قندهار به ولایت‌های همجوار و مرکز صادر شده و مقداری هم به‌صورت کشمش به خارج از کشور صادر می‌شود.

منبع: اطلات روز

درباره نویسنده

مدیر سایت