برگزیده ها

برگزاری شکوهمند مراسم عاشورای حسینی در سراسر جهان اسلام

نوشته شده توسط admin

 

 

 

 

موضوع: گزارش

 

عزاداری عاشورای حسینی علاوه بر ایران و عراق در دیگر کشورهای جهان نیز با شکوه هرچه تمام تر و با حضور خیل بزرگی از مسلمانان برگزار شد.

مراسم روز عاشورا با حضور مقامات بلندپایه افغانستان

با فرارسیدن روز عاشورای حسینی، عزاداران اعم از شیعه و سنی در سراسر افغانستان با برپایی آیین های سوگواری ضمن نمایش وحدت و وفاق مسلمانان در این کشور، برای شهادت مظلومانه امام حسین (ع) و 72 تن از یارانش به عنوان غم درهم تنیده همه مسلمانان و آزادگان جهان گریستند.

هزاران تن از شهروندان کابل پایتخت افغانستان به رغم تهدیدات آشکار گروه های تکفیری علیه تجمعات دینی، روز پنجشنبه مصادف با دهم محرم در مساجد، تکایا و مجالس عزاداری در مدارس دینی و اماکن مقدس مذهبی حضور یافته و به عزاداری پرداختند.

مردم مومن افغانستان در سراسر این کشور اعم از سنی و شیعه، هر سال با شروع ماه محرم در مساجد و زیارتگاه ها پرچم های عزا را برافراشته و هر شب آیین های سوگورای برگزار می کنند و با رسیدن به روز عاشورا این آیین ها به اوج خود می رسد.
«محمد اشرف غنی » رئیس جمهوری افغانستان امروز با حضور در مسجدی واقع در دشت برچی در غرب شهر کابل که طی سال جاری شاهد بیشترین حملات انتحاری و بالاترین ضریب تهدید است در آیین عاشورا شرکت کرد.
او در جمع عزاداران گفت که دشمنان ، ایجاد تفرقه قومی و مذهبی را در افغانستان دنبال می کنند که مردم از این دسیسه آگاهی دارند و در مقابل آن ایستاده و خواهند ایستاد.
«محمد سرور دانش » معاون دوم رئیس جمهوری نیز در این مراسم حضور داشت که ضمن بازخوانی تاریخ واقعه کربلا گفت که این واقعه متعلق به یک مذهب یا حتی فقط مسلمانان نیست بلکه این درسی برای بشریت است تا راه سعادت خود را در بستر عدالت خواهی دنبال کند.
«عبدلله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز امروز در آیین عزاداری مرکز زینبیه در منطقه کارته چهارم شهر کابل حضور یافت و سخنانی در تبیین اهداف قیام کربلا بیان داشت.
آیین های مشابه ای در حوزه علمیه خاتم النبین (ص)، مسجد الزهرا (س)، تکیه خانه های چنداول، مدینه العلم، محمدیه، امام زمان(عج)، حسینیه قلعه فتح الله، مناطق وزیر آباد، خیر خانه، تایمنی و دیگر مساجد با حضور پرشور شهروندان کابل جریان داشت.
بعد از سخنرانی روحانیون و شخصیت های حاضر در این آیین ها، مرثیه خوانان به ذکر مصائب شهدای کربلا و ظلمی که به بشریت از ناحیه این جنایت علیه خاندان رسول مکرم اسلام (ص) رفت روضه خواندند و حقیقت جویان حاضر در جلسات اعم از شیعه و سنی سینه و زنجیرزدند و آیین ها اغلب با اقامه نماز ظهر عاشورا به عنوان پیام بنیادین شهدای کربلا ادامه یافت.
در استان های بلخ و هرات در شمال و شمال غرب افغانستان که از امنیت نسبی بیشتری در مقایسه با سایر استان ها برخوردار هستند عزاداران با آسودگی بیشتری در زیاتگاهها جمع می شوند.
امروز نیز مانند عاشوراهای سنوات قبل آیین های سوگواری در زیارتگاه منصوب به امام علی (ع) در شهر مزار شریف مرکز استان بلخ و امامزاده سید مرتضی علوی(ع) در شهر هرات با حضور گسترده اقشار مختلف مردم همراه شد.
دولت افغانستان چند روز قبل از شروع ماه محرم از برنامه های امنیتی خود به منظور تامین امنیت آیین های عزاداری خبر داد و سه روز قبل نیز 25 تن از اعضای گروه تروریستی داعش را در شهر کابل دستگیر کردند.
دیرور هم نیروهای مردمی که از سوی دولت برای افزایش ضریب امنیت هیات ها در محلات مسلح شده اند، فردی را در غرب کابل بازداشت کردند که بیش از 10 عدد نارنجک و مواد لازم برای بمب گذاری را همراه خود داشت.
امروز در شهر جلال آباد مرکز استان ننگرهار در جنوب شرق افغانستان که داعش درآن حضور بیشتری دارد انقجاری رخ داد که پنج زخمی بر جای گذاشت و ازهرات نیز خبر رسیده است پلیس چند تن را که مشکوک به حملات انتحاری بودند، دستگیر کرده است.

عاشورا در آذربایجان همراه با نذری‌های متنوع

مراسم عاشورای حسینی روز پنجشنبه در مساجد و سایر اماکن دینی باکو پایتخت جمهوری آذربایجان با حضور پرشور مردم متدین و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت دراین کشور برگزار شد.

هزاران نفر از ساکنان پایتخت جمهوری آذربایجان با حضور در مساجد تازه پیر ، بی بی هیبت ، مشهدی داداش ، اژدر بیک ، حاجی سلطانعلی ، امام حسین ، فاطمه زهرا و سیار اماکن دینی باکو، به سینه زنی و نوحه سرایی پرداختند.
همچنین روحانیون این مساجد و اماکن دینی در سخنرانی های خود که از طریق بلند گو ها به محلات اطراف نیز پخش می شد به تشریح فلسفه قیام امام حسین (ع) و ارزش های آن پرداختند.
همچنین به مناسبت عاشورای حسینی ، اهالی متدین باکو نذری های خود را در نقاط مختلف شهر و در امکان عمومی پخش کردند، برخی نانوایان بطور مجانی نان در میان مردم توزیع کردند.

همه ساله در روز عاشورا به ابتکار اداره مسلمانان قفقاز کمپین اهدای خون برای کودکان تالاسمی در برخی مساجد و اماکن دینی باکو و سایر شهرهای جمهوری آذربایجان با نظارت نمایندگان وزارت بهداشت این کشور برگزار می شود که امسال نیز این سنت حسنه ادامه یافت .
مراسم عزاداری حسینی همچنین در حسینیه ایرانیان مقیم باکو با حضور گسترده مسلمانان پایتخت جمهوری آذربایجان و جمعی از ایرانیان مقیم برگزار شد.
مراسم عاشورا تحت تدابیر امنیتی پلیس باکو در مساجد و سایر امکان دینی برگزار شد، بر اساس قوانین موجود مراسم عزاداری باید در مساجد و سایر اماکن دینی برگزار و این مراسم ها از سوی روحانیون رسمی منصوب شده از سوی اداره مسلمانان قفقاز اجرا شود .
اداره مسلمانان قفقاز برگزاری راهپیمایی در خارج از محوطه اماکن دینی ، زنجیرزنی و حضور کودکان در مراسم های عزاداری را غیر قابل قبول اعلام کرده است.
گزارش های رسیده حاکی از برگزاری مراسم های عاشورای حسینی با حضور پرشور مسلمانان در سایر شهرها و شهرستانها از جمله گنجه، لنکران، ماسالی، جلیل آباد، نخجوان، سلیان جمهوری آذربایجان است.

عاشورا در پاکستان با تدابیر گسترده امنیتی

مردم پاکستان اعم از شیعه و سنی، روز پنجشنبه که در این کشور مصادف با روز نهم محرم الحرام و تاسوعای حسینی است، با حضور گسترده در اماکن عزاداری و حسینیه ها (امام بارگاه ها) عشق و علاقه خود را به امام حسین علیه السلام سالار شهیدان و یاران باوفایش نشان دادند.

بر اساس بیانیه دولت فدرال پاکستان برای تأمین امنیت بیشتر، سرویس موبایل در روزهای تاسوعا و عاشورا در برخی شهرهای این کشور قطع می شود.
با تصمیم دولت پاکستان و با هدف تامین امنیت هیات های عزاداری، خدمات تلفن های همراه در روز پنجشنبه در چند شهر پاکستان نظیر «کراچی، لاهور و پیشاور»و چند منطقه شهر اسلام آباد به حالت تعلیق درآمد.
پلیس ایالتی پیشاور مرکز ایالت خیبرپختونخواه نیز از روز گذشته – هشتم محرم- با استقرار گسترده نیروهای پلیس در نقاط مختلف این شهر به ویژه بازار «قصه خوانی» این شهر تمهیدات گسترده ای برای برگزاری آیین های عزاداری روزهای نهم و دهم محرم در این شهر اندیشیده است تا این مراسم ها بدون هیچ گونه حادثه تروریستی پایان یابد.
دولت پاکستان همچنین به منظور برقراری فضای صلح و همزیستی مذهبی در ایام ماه محرم، فهرستی از سخنرانان و شخصیت های متعلق به گروه ها و سازمان های مذهبی و سیاسی را تهیه کرد که طی آن ورود این افراد به پایتخت ممنوع شده است.
در برخی از شهرهای بزرگ و کوچک پاکستان نیز، دولت های محلی به منظور تامین امنیت مراسم های عزاداری امام حسین علیه السلام، دو ترکه سواری موتور سیکلت سواران را ممنوع اعلام کردند.

دولت پاکستان همچنین به منظور تامین امنیت در این کشور، مرز پاکستان و افغانستان در مرز چمن را به مدت دو روز بسته است.
با آغاز محرم، مردم مسلمان اعم از شیعه و سنی در پاکستان به احترام شهادت امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش در صحرای کربلا از روز اول تا دوازدهم محرم را با برپایی مراسمهای پرشور به سوگواری می پردازند.
شیعیان پاکستان بر اساس رسوم و سنت دیرینه نیاکان خود، یک روز قبل از آغاز ماه محرم، به سیاهپوش کردن مساجد و حسینیه ها (امام بارگاه ها)می پردازند.
در این برنامه های مذهبی که نسل جوان با شور معنوی خاص در آن شرکت می کنند در نصب بنرها و پارچه نوشته های سیاه و نمادهای عزاداری در سر در مساجد و حسینیه ها به بزرگترها کمک می کنند.
مردم مسلمان پاکستان، شهادت امام حسین (ع) در دهم ماه محرم را نشانه بارز پیروزی خون بر شمشیر می دانند و در سوگ آن امام، با برپایی هیات های سینه زنی و نوحه خوانی، به ذکر مصیبت آن حضرت می پردازند.
هر چند شیعیان تنها 20 درصد جمعیت پاکستان را تشکیل می دهند و 80 درصد دیگر جامعه اهل سنت هستند، موضوعی که پاکستان را نسبت به دیگر کشورهای اسلامی متمایز می کند، اعتقاد و دفاع راسخ اهل سنت از قیام امام حسین (ع) و پیروی آنها از سنت ها و آیین های مخصوص برای اعلام ارادت به اهلبیت علیهم السلام است .

اهل سنت در پاکستان بنا بر اعتقادات مذهبی خود همانند شیعیان با احترام به این ماه، با پخت غذاهای نذری و تقسیم آن بین فقیران و مستمدان و همسایگان برای زنده نگاه داشتن مظلومیت امام حسین و یاران باوفایش نقش آفرینی می کنند.
تزئین علم حضرت عباس (ع)، ساخت ماکت حرم امام حسین (ع)، درست کردن تابوت شهدای کربلا و آراستن ذوالجناح اسب امام حسین (ع) برای هیات‌های عزاداری از رسوم مردم پاکستان در عزاداری سالار شهیدان است.
همه ساله با آغاز ماه محرم، جوانان عضو هیأت های عزاداری، علم حضرت عباس علیه السلام را در کوچه‌ها می‌گردانند و فرا رسیدن ایام عزاداری امام حسین (ع) را اطلاع رسانی می کنند.
مردم مسلمان پاکستان همچنین قیام امام حسین (ع) علیه یزید را سمبل پیروزی مقاومت در برابر نظام طاغوت و باطل می دانند و معتقدند اگر امام حسین(ع) و یارانش علیه نظام باطل قیام نمی کردند چه بسا دین مبین اسلام محمدی (ص) منحرف می شد.
روزهای تاسوعا و عاشورا در پاکستان از سوی دولت پاکستان به عنوان تعطیل عمومی اعلام شده است و دولت فدرال و دولت های محلی تمهیدات ویژه ای برای برگزاری آیین های عزاداری در این دو روز اجرا می کنند.

اندونزی و برپایی نماز جماعت ظهر عاشورا

مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان امروز درسالن ورزشی ‘بونک کرنو’ جاکارتا اندونزی با حضورهزاران نفر از شیعیان، عاشقان و دوستداران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) برگزار شد.

عاشقان اندونزیایی سرور و سالار شهیدان که در سراسر این کشور، همزمان با دهه اول ماه محرم همانند تمامی دوستداران اهل بیت عصمت و طهارات درسراسر جهان پرچم های سیاه عزاداری امام حسین(ع) را در خانه ها،محافل و مراکز فرهنگی برپا کرده بودند امروز بزرگترین همایش عاشورائیان را در جاکارتا پایتخت این کشور رقم زدند .
دکتر عبدالله بیک از محققان علوم اسلامی در دانشگاههای اندونزی در مورد این همایش حسینی به خبرنگاران گفت: هزاران نفر از مردم اندونزی به دعوت سازمان اهل البیت دراین کشور به طور گسترده در مراسم سوگواری عاشورا شرکت کرده و به سینه زنی و مقتل خوانی پرداختند.
به گفته وی حدود 5 هزار نفر ازمحبان و دوستداران سید الشهدا از راههای دور و نزدیک خود را به این محل رسانده و در این مرکز به طور دسته جمعی عزاداری باشکوهی برای اباعبدالله برگزار کردند.
وی تاکید کرد : اندونزیایی های دلداده حسینی همانند همه عاشقان اهل بیت برگزاری مجالس سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) را بسیار دارای اهمیت می دانند و از این رو با برنامه ریزی های خودجوش و مردمی هرساله این مراسم را به بهترین وجه ممکن برگزار می کنند.
به گفته وی جمعیت حاضر در سالن ورزشی بونک کرنو جاکارتا پس از عزاداری پرشور خود نماز جماعت ظهر عاشورا را نیز در یاد مولای خود اقامه کردند.
طبق این گزارش دکتر سید عمر شهاب رئیس مجلس شورای سازمان اهل البیت اندونزی در همایش پرشور حسینی در سخنانی تاکید کرد: درس عاشورا درس بزرگ آزادگی، عدالت و انسانیت برای همه انسان ها تا روز قیامت است.

دکتر محسن لبیب از دیگر رهبران سازمان اهل البیت اندونزی نیز دراین مراسم در مورد پیام های حرکت حسینی در قیام عاشورا گفت: عاشورا درس های بزرگی برای جامعه بشریت دارد که آزادگی در سرلوحه آن است.
وی افزود: این حادثه تاریخی برای مسلمانان نیز پیام دارد. پیام عاشورا وحدت میان شیعیان و اهل سنت است.عشق حسین شیعه و سنی نمی شناسد و مرزهای جغرافیایی را درنوردیده ،دوستداران امام شهیدان در سراسر جهان در روز عاشورا حزن حسین و خاندانش را در دل و نوحه او را بر زبان جاری می سازند.
در پایان این مراسم هزاران نفر عزادارن اندونزیایی با مقتل خوانی استاد ‘مفتاح رحمت’ به سینه زنی و عزاداری پرشور جمعی پرداختند و نوای واحد و همخوانی های شورانگیز یا حسین صحنه زیبایی از دلدادگی به سیدالشهدا(ع) را دراین مرکز به تصویر کشید.

عزاداری عاشورای حسینی به چهار زبان در انگلیس

مركز اسلامی انگلیس که هر ساله همگام با شیعیان سراسر جهان و به منظور تحقق رسالت دینی و فرهنگی و زنده نگهداشتن شعار و شعور اسلامی و حماسه کربلا ، پرچم عزای حسینی برپا می‌دارد، امسال نیز مراسم گسترده و چهار زبانه خود را به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی و اردو در دهه اول ماه محرم الحرام ۱۴۴۰ به مدت ۱۰ شب از روز سه شنبه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۸ برپا کرد.

شیعیان مکتب مولی الموحدین حضرت علی (ع) در لندن و شهرهای اطراف با ملیت‌های مختلف در دهه اول ماه محرم هر شب با حضور در مراسم سوگواری حسینی لندن، عشق و ارادت قلبی خود به سالار شهیدان عالم حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) را به اثبات رسانده و عزاداری کردند.
در این  مراسم شخصیت‌های برجسته‌ای همچون آیت‌الله شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین علی‌رغم بیماری، حجت الاسلام سید مرتضی کشمیری نماینده آیت الله العظمی سیستانی، حجت الاسلام والمسلمین مدرسی، حجت الاسلام سید محمد موسوی مدیر مؤسسه اهل بیت لندن، حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس و بسیاری از روحانیون و مسئولان نهادهای اسلامی مقیم لندن حضور به هم رساندند.

استانبول؛ کانون تحولات فرهنگی و مذهبی شیعیان ترکیه

مراسم عاشورای حسینی با حضور عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در مساجد و نیز در محل سفارت و کنسولگری ایران در آنکارا و استانبول ترکیه برگزار شد.

شیعیان و ایرانیان مقیم در 150 مسجد شیعیان از جمله 34 مسجد شیعی در شهر استانبول در سوگ شهادت هدای کربلا نشستند.

در آیین باشکوه شب عاشورا که در محل خانه فرهنگ ایران در شهر آنکارا برگزار شد، سفیر عراق و پاکستان نیز حضور یافته و همراه با عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) در سوگ امام سوم شیعیان اشک ماتم ریختند.
در این مراسم کم سابقه، ایرانیان مقیم به همراه شیعیان کشورهایی همچون آذربایجان، پاکستان، افغانستان و عراق به سینه زنی پرداختند و در ماتم شهدای کربلا سوگواری کردند.
همچنین مراسم باشکوهی در محل سرکنسولگری ایران در شهر استانبول و نیز در مسجد ایرانیان(والده خان) به مناسبت شب شهادت امام حسین(ع) برگزار شد.

مراسم عزاداری دهه اول محرم همه ساله در مساجد شیعیان ترکیه در شهرهای ایغدیر در شرق، آنکارا در مرکز و استانبول در غرب فلات آناتولی با شکوه بیشتری برگزار می شود و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به سوگواری سرور و سالار شهیدان می پردازند.
شهر استانبول به عنوان کانون تحولات فرهنگی و مذهبی شیعیان ترکیه امسال نیز همچون سال های گذشته شاهد گسترده ترین مراسم عزاداری امام سوم شیعیان است و برای این منظور از شب گذشته عزاداری و سینه زنی در 34 مسجد در شهر استانبول آغاز شده است.
در همه این مساجد از جمله در مسجد زینبیه، ایرانیان(والده خان) و مساجد اهل بیت(ع)، امام صادق(ع)، حضرت ابوطالب، امام زین العابدین(ع) و سایر مساجد عزاداری شیعیان ترکیه با شور بیشتری برگزار می شود.

باشکوه ترین اجتماع عاشقان امام حسین (ع)در ترکیه نیز روز عاشورا در بزرگترین سالن سرپوشیده این کشور در منطقه شیعه نشین هالکالی استانبول از سوی بنیاد جعفری برگزار می‌شود.

امسال همچنین علاوه بر استانبول، در هفت مسجد شیعیان در شهر ازمیر و در سه مسجد شیعی شهر بورسا نیز برنامه عزاداری سرور و سالار شهیدان در حال برگزاری است.
همچنین مراسم سوگواری ایام محرم هر شب در محل خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در آنکارا با حضور دوستداران اهل بیت(ع) و ایرانیان برگزار می شود و علاوه بر مداحی و سینه زنی، حجت الاسلام انصاری در خصوص فلسفه قیام امام حسین(ع) و تبیین اهداف نهضت عاشورا به سخنرانی می پردازد که تا سومین روز شهادت شهدای کربلا ادامه دارد.
مراسم عزاداری مردمی و اهالی شیعه ساکن پایتخت ترکیه نیز در مسجد محمدیه، وقف باب علی(ع)، مسجد الله اکبر، مسجد امام علی(ع) سینجان آنکارا و مسجد شهر چوروم در حال برگزاری است.

 

منبع: الوقت فارسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع عکسها: الوقت فارسی

 

درباره نویسنده

admin