اخبار جهان اندیشه دین، فرهنگ و جامعه مدرسه دینی ثقلین

علامه امینی / پرچم دار غدیر

نوشته شده توسط مدیر سایت

یاد داشت

نویسنده محمد مرادی

نگهبان قلعه غدیرخم

اسم «عبدالحسین امینی» مشهور به «علامه امینی» را شنیده‌اید؟ اگر پاسخ منفی است، حتماً اسم کتاب «الغدیر» به گوش‌تان خورده است. اگر نه اسم علامه امینی و نه نام کتاب الغدیر را شنیده‌اید، پس ادامه مطلب را مطالعه کنید. علامه امینی از علمای و فضلای معاصر جهان اسلام است.

این نابغه فقیه، نه تنها به عنوان نگهبان قلعه غدیرخم شناخته می‌شود بلکه او این قلعه را با نوشتن کتاب الغدیر که نیم‌قرن برای نوشتن آن وقت صرف کرد، مرمت و بازسازی نمود. او نزدیک به ۵۰ سال تلاش کرد تا ثابت کند که توقف حاجیان به دستور پیامبر اسلام(ص) برای اعلام یک خبر مهم در منطقه غدیرخم در هجدهم ذی‌الحجه سال دهم هجری، از مسلّمات تاریخ است. او به این هم بسنده نکرد بلکه اثبات کرد که این خبر مهم، مربوط به جانشینی امام علی(ع) پس از رحلت حضرت محمد(ص) بوده است. علامه، هزاران سند جمع‌آوری کرد که جمله “من کنت مولاه، فهذا علی مولاه”، سخن پیامبر در منطقه غدیرخم است که گفت: “هر کس من به او ولایت دارم و مولای اویم، پس این علی مولای اوست.” علامه برای اثبات ادعای خود به ده‌ها کشور آفریقایی و آسیایی سفر کرد تا ساختمانی را که روی دست گرفته بود، استوار و محکم بنا کند. این محدث جهان اسلام، ۱۱۰ تن از اصحاب رسول خدا(ص) و ۸۴ تن از تابعین را شاهد آورد که واقعه و حدیث غدیرخم را نقل کرده‌اند. علامه، بازهم به این اکتفا نکرد و راویان حدیث غدیر را از قرن دوم تا قرن چهاردهم هجری در قالب ۳۶۰ نفر ذکر کرد تا برای همه اتمام‌حجت باشد. او مدارک و اسناد خود را که برگرفته از ۱۰ هزار جلد کتاب عامه و خاصه است، در ۱۱ جلد به عربی منتشر کرد که ما اکنون این کتاب را به نام الغدیر می‌شناسیم.

بعداً این کتاب به فارسی در ۲۲ جلد ترجمه و منتشر شد که اکنون در بسیاری از کتابخانه‌های معتبر جهان موجود است. علامه امینی افزون بر مشغولیتی که به خاطر گردآوری اسناد رویداد غدیرخم داشت، از وضعیت جهان اسلام نیز غافل نبود. او لحظه‌به‌لحظه اخبار افغانستان را در عصر حبیب‌الله خان و امان‌الله خان تعقیب و پیگیری می‌کرد. او دوستان زیادی از اهل افغانستان در نجف داشت که به او از جور و ستمی که بر مردم افغانستان رفته بود، گزارش می‌دادند. علامه امینی بارها صدایش را برای توقف آوارگی و خانه به دوشی شیعیان در افغانستان بلند کرد. او به این هم بسنده نکرد بلکه اسامی شخصیت‌ها و علمایی را که به دست عبدالرحمان خان به شهادت رسیده بودند نیز مکتوب و در کتاب «شهدای راه فضیلت» منتشر کرد. علامه امینی در سال ۱۲۸۱خورشیدی در تبریز ایران متولد و در سال ۱۳۴۹خورشیدی در تهران درگذشت و در نجف دفن شد. الحق علامه امینی نگهبان قلعه غدیر است که با نوشتن کتاب ماندگارش، برای همیشه این قلعه را از دستبرد رهزنان، حفظ کرد.
روحش و یادش گرامی باد
عکس بالا علامه را در بین مردم هندوستان نشان می‌دهد.
مرادی سه‌شنبه هجدهم ذی‌الحجه ۱۴۴۰هجری/ روز غدیر

درباره نویسنده

مدیر سایت