اخبار افغانستان خبرها

وزیر خارجه امریکا توافقنامه امریکا با طالبان را امضا نمی‌کند

نوشته شده توسط مدیر سایت

خبر

تاریخ: ۱۳۹۸/۶/۱۴

مجله تایمز گزارش داده است که مایک پومپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا توافقنامه امریکا با طالبان را امضا نمی کند.

بربنیاد گزارش مجله تایمز امریکایی، مقام‌های بلند پایه امریکای و اروپایی گفته اند که علت اینکه مایک پومپیو توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان را امضا نمی‌کند، وجود خطر‌های احتمالی ناشی از توافق امریکا با طالبان گفته شده است.

مواردی که از جمله خطرهای احتمالی این توافق گفته شده اینست که این توافقنامه، ادامه‌ی نیروهای ضد هراس افگنی امریکا برای پیکار با شبکه القاعده، بقای حکومت کنونی افغانستان و حتی پایان جنگ را در افغانستان را تضمین نمی‌کند.

یک مقام بلندپایه افغان به مجله تایمز گفته است:

هیچ کس با اعتماد صحبت نمی‌کند. همه ابراز امیدواری میکنند و هیچ اعتمادی وجود ندارد. پیشینه‌ی اعتماد نیز وجود ندارد. هیچ اسنادی که صداقت طالبان را ثابت کند،‌موجود نیست.

این در حالی است که ۳ روز قبل زلمی خلیل‌زاد پس از ختم نهمین دور گفتگوها با طالبان، به افغانستان سفر کرد و پیش‌نویس توافقنامه امریکا با طالبان را با رهبران حکومت وحدت ملی شریک نمود.

قرار است این توافقنامه پس از بازنگری از سوی دونالد‌ ترامپ، میان امریکا و گروه طالبان به امضا برسد.

انورالحق احدی، عضو دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به خبرگزاری خامه پرس گفت در صورتیکه این توافقنامه به امضا برسد، بحث انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان منتفی میشود و گفتگوهای صلح در اولویت قرار میگرد.

وی همچنان گفت که در آن صورت رییس جمهور غنی باید کنار برود و سرپرست حکومت و یا حکومت موقت ایجاد شود تا طالبان نیز در آن سهیم گردند.

درباره نویسنده

مدیر سایت